Kordovský

volejte

ostatní škůdci

blog

non-stop

jsme specialisté na škůdce

731-573-893

hubení škůdců

deratizace

hubení mravenců

hubení švábů

hubení štěnic

sdílet stránku:

Domů » Ostatní škůdci » Sametky

hledáte pomoc?

pomůžeme vám

s hubením Škudců.

Zavolejte nám:

731-573-893

Nebo kontaktuje naše specialisty

na hubení škůdců s Vašimi dotazy:

Došlo k chybě na serveru.

Formulář byl přijat.

Odesílání formuláře...

Sametka podzimní, Sviluška

latinský název

Vzhled

Trombicula autumnalis

Hubení, fakta, Identifikace

Sametka podzimní je druh roztoče z rodu Trombiculidae (sametkovcovití) také známý pod nesprávným označením „sviluška“

Sametka je pouhým okem jako dospělec téměř neviditelná, měří totiž necelou polovinu milimetru. Obě pohlaví jsou přibližně stejně velká, mají oranžovo-červenou barvu, osm nohou a tělo porostlé drobnými chloupky.

Chování, strava a zvyklosti

Dospělci žijí v půdě, kam samička klade na jaře až do deseticentimetrové hloubky vajíčka, z nichž se líhnou larvičky. Ty vylézají z půdy a na trávě či nízkých keřích číhají na teplokrevného živočicha.

 

Sametka žije v lesích a pastvinách. Především v nízkých porostech. Nejčastěji se s ní setkáte při práci na zahradě, odkud si je většina postižených přinese domů.

 

Sametka podzimní je blízce příbuzná klíšťatům. V době, kdy nejvyšší aktivita klíšťat opadá, přichází její čas. Larvy sametky čekají v půdě a napadají zvířata i lidi, na rozdíl od klíšťat ale nesají přímo krev.

rizika

Larva sametky se rychle pohybuje a vyhledá místa s tenčí pokožkou, kožní řasy, případně se zavrtá tam, kde k tělu těsně přiléhá spodní prádlo. Parazita není vidět, a jakmile se vám dostane do kůže, nanese do ranky trávicí enzym, způsobující úporné svědění.

 

Pod kůží larvička přebývá minimálně tři dny. Svými slinami naleptá kůži hostitele, saje a roste. Po třech dnech odpadne a pod zemí pokračuje ve vývoji k nymfě. V poslední fázi vývoje sametka jako dospělec od listopadu do jara přezimuje v půdě.

Vznikne zánět, který se projeví jako červená skvrna. Na té se vytvoří puchýřek naplněný tekutinou a velmi svědí. Jako všichni roztoči si i sametka hledá na hostiteli taková místa, kde je kůže tenká, vlhká a teplá. Nepříjemné kousance ve velkém množství má člověk kolem pasu, v tříslech, v podpaží a ženy pod prsy. Svědění je tak úporné, že většina lidí si napadená místa rozškrábe. Následně hrozí vzniknutí druhotné infekce.

Objevili jste Škůdce nebo jste poštípáni?

Kontaktujte Vaší profesionální firmu Hubení škůdců - Kordovský, pomůžeme Vám určit, jaký škůdce způsobuje Vám nebo domácím zvířatům poštípání a zajistíme jeho likvidaci.

POSKYTUJEME SYSTÉM PRAVIDELNÉ OCHRANY PROTI ŠKŮDCŮM

Provádíme pravidelnou ochranou deratizaci, dezinsekci a dezinfekci v rámci jedné smlouvy. Ochráníme vaše objekty před hlodavci, štěnicemi, šváby a jinými škůdci.

VÍCE INFORMACÍ

VÍCE INFORMACÍ

VÍCE INFORMACÍ

hubení škůdců v těchto oblastech:

JSME PROFESIONÁLOVÉ

PRAHA 4 - centrála

PRAHA

KLADNO

ŘÍČANY

MLADÁ BOLESLAV

BRANDÝS n. L.

STARÁ BOLESLAV

Praha 4 - Centrála, Dále působíme po celém území Prahy, Kladno, Brandýs n. Labem - Stará Boleslav, Říčany, Střední Čechy, Východní Čechy

KRALUPY n. VLTAVOU

STŘEDNÍ ČECHY

VÝCHODNÍ ČECHY

Naší odbornost dokládá členství v sdružení pracovníků DDD a především členství firmy v mezinárodní organizaci CEPA

Jsme členy sdružení pracovníků DDD - deratizace, dezinsekce, dezifekce
Hubení Škůdců - Jsme členy mezinárodní orhanizace CEPA

Naším hlavním partnerem je

Magistrát hlavního města Prahy