Kordovský

volejte

deratizace

hubení mravenců

hubení švábů

ostatní škůdci

blog

non-stop

jsme specialisté na škůdce

731-573-893

hubení škůdců

hubení štěnic

sdílet stránku:

Domů » Hubení švábů » Rus Domácí

Rus domácí

Hubení, fakta, Identifikace

Známky výskytu Rusa domácího

latinský název

Chování, strava a zvyklosti

Rozmnožování

trus

Zápach

ochrana vajec - ootéka

doplňující informace

Blatta orientalis

Rus Domácí je velice dobře znán po celém světě jako šváb domácností.  Dospělci jsou snadno rozpoznatelní podle jejich světle-hnědého nebo žluto-hnědého zbarvení, se dvěma černými vodorovnými pruhy umístěnými na předohrudi bezprostředně za hlavou. Rus domácí roste do délky 13-16 mm. Mnohem menší jsou dospívající jedinci nebo nymfy. Jsou tmavší, téměř černé barvy s černými pruhy za hlavou.

 

Dospělci Rusa domácího mají křídla, nicméně je používají jen zřídka, raději lezou a běhají.

Ačkoli je Rus domácí schopný žít venku převážně v tropických oblastech, nejčastěji je naleznete uvnitř budov. Upřednostňují teplejších a vlhčí místa v objektu. V domácnosti se s Rusem domácím obvykle setkáte v kuchyních a koupelnách, nicméně je můžete spatřit i v jiných částech domova, je-li v nich dostatek jídla a vlhkosti.

 

Ve většině případů se Rus domácí dostane do domácnosti přinesením v krabicích nebo taškách s potravinami. Mohou být zavlečeni i přinesením použitých spotřebičů. V činžovních nebo panelových domech, se mohou snadno pohybovat mezi jednotlivými jednotkami, pomocí společného potrubí – stoupaček, jako po dálnici.

 

Rusi domácí jsou mrchožrouti, schopni živit se veškerými dostupnými zdroji potravy, včetně zubní pasty, mýdla nebo vazby knih. Využívají i nejmenších zbytků potravy, např. uchycené na špinavém nádobí, které zůstane přes noc v kuchyni.

Rusi domácí jsou známí pro jejich schopnost rychle se reprodukovat. Samičkám stačí spářit se jen jednou. Po páření a za normálních podmínek, budou produkovat v průběhu života průměrem 4 - 6 ooték – obalů chránící vajíčka. Každá ootéka obsahuje přibližně 30 až 40 vajec. Samice tato pouzdra ochraňuje do doby 1 až 2 dnů před vylíhnutím. V závislosti na podmínkách ve kterých se vyvíjejí,  trvá vývoj od vajíčka po dospělce v průměru 100dní. Následně mohou žít takřka kdekoli 100 – 200 dní.

Trus Rusa domácího připomíná kousky pepře. Může se jevit jako tmavé skvrnky nebo šmouhy, které jsou mírně zvýšené. Můžeme ho objevit zachycený na deskách, v zásuvkách, v rozích místností, kolem prasklin nebo otvorů ve zdi.

O Rusech domácích je známo, že vylučují řadu pachových stop. Když se v objektu vyskytne větší populace, můžete pociťovat mírný „zatuchlý“ zápach.

Samička Rusa domácího se stará o svou ootéku do 48hodin před vylíhnutím. Následně je uchová na bezpečním místě. V případě výskytu v domácnosti jsou ootéky snadno nalezitelné.

Rusi domácí mají schopnost přenášet řadu patogenů, včetně E. coli, Salmonely a tyfu. Nedávné studie rovněž ukázaly, že jejich výskyt ve větších městských oblastech, přispívá k rozvoji astmatu u dětí.

hubení švábů v těchto oblastech:

JSME PROFESIONÁLOVÉ

PRAHA 4 - centrála

PRAHA

KLADNO

ŘÍČANY

MLADÁ BOLESLAV

BRANDÝS n. L.

STARÁ BOLESLAV

Praha 4 - Centrála, Dále působíme po celém území Prahy, Kladno, Brandýs n. Labem - Stará Boleslav, Říčany, Střední Čechy, Východní Čechy

KRALUPY n. VLTAVOU

STŘEDNÍ ČECHY

VÝCHODNÍ ČECHY

Naší odbornost dokládá členství v sdružení pracovníků DDD a především členství firmy v mezinárodní organizaci CEPA

Jsme členy sdružení pracovníků DDD - deratizace, dezinsekce, dezifekce
Hubení Škůdců - Jsme členy mezinárodní orhanizace CEPA

Naším hlavním partnerem je

Magistrát hlavního města Prahy

CO O NÁS ŘÍKAJÍ NAŠI KLIENTI

hledáte pomoc?

pomůžeme vám

s hubením švábů.

Zavolejte nám:

731-573-893

Nebo kontaktuje naše specialisty

na hubení škůdců s Vašimi dotazy:

Vzhled

Došlo k chybě na serveru.

Formulář byl přijat.

Odesílání formuláře...